Planszowe

Dlaczego warto grać w gry bitewne - słów kilka dla niezdecydowanych

Gry bitewne to wbrew pozorom hobby nie tak odległe od gier planszowych. Jednak zamiast przekonywać do podobieństw, przejdę do konkretów i od razu zachęcę do rozpoczęcia zabawy.++

Z perspektywy początkującego fana, wejście w świat gier bitewnych może wydawać się nie takie łatwe – przede wszystkim ze względu na kwotę, którą teoretycznie należy zainwestować w figurki, farby czy planszę do gry. Mimo wszystko nie powinien być to powód rezygnacji z tego jakże kreatywnego hobby. Zależnie od systemu mamy możliwość grania wielkimi armiami, jak np. w Warhammerze Fantasy Battle lub oddziałami złożonymi z kilku do kilkunastu modeli (tzw. systemy skirmishowe) – Wojnacja. Również cena wejścia w grę bywa różna. Przeszukując Internet można trafić na strony lub grupy na facebooku, gdzie bardziej doświadczeni gracze wyprzedają niepotrzebne im figurki i akcesoria w atrakcyjnej cenie, a szczegółową makietę można zastąpić matą i prostymi przeszkodami. Są to idealne rozwiązania dla osób niezdecydowanych lub posiadających skromniejsze warunki finansowe. Poza tym mitem jest stwierdzenie, że do gry wymagane są pomalowane figurki. Oczywiście, wygląda to dużo bardziej reprezentacyjnie, a czasem na turniejach przyznawane są za to dodatkowe punkty, jednak nie jest to zwykle ilość, która dyskwalifikuje gracza.

++

A co, gdy już zdecydujemy się na kupno zestawu modeli? Czeka nas żmudna praca przy ich sklejaniu i malowaniu, która jest w stanie wykończyć oczy, a czasem wyprowadzić z równowagi nawet anioła. Te długie przygotowania uczą cierpliwości, lecz dają też mnóstwo satysfakcji, gdy możemy się już pochwalić barwną armią. Wystarczy poobserwować w sieci niektórych blogerów, by zdać sobie sprawę, że przy odrobinie talentu i praktyki, efekt pracy może być miniaturowym dziełem sztuki. Jeszcze większą dawkę zadowolenia może dać samodzielne lub grupowe wykonanie planszy-makiety, upstrzonej różnymi szczegółami w postaci elementów terenu bądź zabudowań, które czynią późniejsza rozgrywkę bardziej atrakcyjną i dają nowe możliwości taktyczne.

++

Skoro już o taktyce mowa – jest to główny element potrzebny do poprawnego skomponowania oddziału/armii oraz przeprowadzenia pasjonującej partii. Nic więc dziwnego, że gry bitewne rozwijają i gimnastykują umysł – są bowiem tym samym, czym były dla poprzednich pokoleń szachy. Co więcej, bitewniaki są bardziej złożoną i ambitną wersją popularnych niegdyś dziecięcych zabaw ołowianymi żołnierzykami. Możemy się więc poczuć trochę jak duże dzieci (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), unikając jednocześnie krytyki ze strony osób nie obeznanych z tematyką. Dzięki temu mamy możliwość ponownego przeżycia starcia rodem z ulubionych książek fantastycznych bądź wczuć się w rolę wielkich dowódców historycznych – zależnie od tematyki systemowej.

Mając na uwadze powyższe argumenty, na myśl nasuwa się wniosek, że warto zaryzykować i spróbować sił w grach bitewnych, gdyż inwestycja ta może zaprocentować naprawdę przyjemnym hobby. Dlatego serdecznie zachęcam do podejmowania tego typu aktywności i życzę wielu wygranych rozrywek oraz samych małych arcydzieł w swoim figurkowym arsenale. ;)

Przykładowe systemy wraz z niektórymi minimalnymi kosztami wyposażenia:

Warhammer Fantasy Battle – najbardziej znany bitewniak fantasy (ok. 2 tys. zł).

Warhammer 40 000 – najbardziej znana gra figurowa w klimacie sf (ok.2 tys. zł).

Warmachine – amerykański system fantasy z parowymi mechami i wielkimi bestiami (1000zł).

Infinity – Hiszpański system S-F, cechujący się dużym wpływem na rozgrywkę i mechaniką zbliżoną do filmów akcji (od 500-600zł).

Bolt Action – „Drugowojenny” system silnie oparty na akcjach i reakcjach (100-300zł).

Ogniem i Mieczem – historyczna gra strategiczna dająca możliwość wyboru skali - od małych podjazdów do wielkich armii (200-400zł).

X-Wing – Swoista hybryda gry karcianej i bitewnej oparta na gotowych do gry modelach statków (300-500zł).

Dust Tactics – to właściwie dwie gry w jednej – gra planszowa z możliwością odejścia od planszy na rzecz pełnej bitewności. Historia alternatywna z 1947 (300-500zł).

Wojnacja – dynamiczna gra taktyczna. Niekomercyjny system fantasy bazujący na figurkach innych systemów (50-200zł).

*Wszystkie zdjęcia zamieszczone w artykule należą do twórcy Wojnacji, za które to serdecznie dziękuję. Blog twórcy gry: http://wojnacja.blogspot.com/
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 27 maja 2019, 07:07 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka