Karciane

- Jak dzisiaj zagramy? - Dzisiaj? Dzisiaj gramy na własnych zasadach! - recenzja gry "Blank"

"Blank" jest bardzo szybką grą karcianą z elementami humorystycznymi. W niczym nie byłaby niezwykła, gdyby nie to, że to my - gracze - tworzymy zasady oraz efekty kart, a dzięki temu każde pudełko "Blanka" jest oryginalne i inne.

Zacznijmy od początku. Gra, jak wskazuje napis na pudełku, przeznaczona jest dla grupy wiekowej powyżej 6 lat, oraz dla 2-6 graczy. Super! Jeśli mamy w rodzinie dzieci, to niedzielne popołudnie może być wykorzystane na wspólną integrację. Również na niewielkiej domówce, bądź wyjeździe, "Blank" sprawdzi się świetnie. Karcianka może być przeznaczona dla wielu grup społecznych, a to duży atut.

++

Skoro już mowa o pudełku... Solidnie wykonane opakowanie, które z pewnością posłuży nam długo, a do tego jego małe rozmiary sprawiają, że możemy wszędzie zabrać ze sobą grę. W prostocie tkwi piękno, ponieważ instrukcja jest krótko i rzeczowo opisana, a karty wzbogacone kolorami oraz rysunkami. Jedynym minusem, jaki można znaleźć w wykonaniu kart, to ich ślizganie się w dłoni. Papier niestety pozostawia wiele do życzenia.

Mamy karty, instrukcję i pudełko oraz ludzi chętnych do gry. No dobra, to jak w to grać? Nic prostszego!
Pamiętacie taką grę karcianą "Makao"? Dla tych, którzy jej nie znają, streszczę zasady: chodzi w niej o to, by pozbyć się wszystkich kart ze swojej ręki, rzucając na stos karty pasujące pod względem koloru albo liczby do ostatniej karty ze stosu kart odrzuconych.

++

Dla przykładu: na stosie leży karta niebieska z numerem 6, możemy ze swojej ręki rzucić kartę albo niebieską (o innym numerze) ponieważ kolor nam pasuje, albo innego koloru, ale z numerem 6 tak, by pasowała do poprzednio wyrzuconej karty.

Byłaby to zwyczajna gra, gdyby nie zasady! Karty Zasady wprowadzają urozmaicenie w postaci trzech odsłoniętych kart, które przedstawiają różne efekty. Na przykład: zagraliśmy niebieską kartę z numerem 6, a w kartach zasad leży odsłonięta taka, która mówi o tym, że jeśli wyrzuciliśmy kartę z tym numerem to mamy coś zrobić. Niestety, nie ma zmiłuj! Jeśli nie wykonamy polecenia, albo wykonamy je niepoprawnie, spotka nas kara (dociągnięcie dodatkowej karty).

++

Zasady nie tyczą się tylko zagrywanych kart, bowiem jest też taka, która mówi, że następny gracz musi zamuczeć jak krowa. To właśnie dzięki takim hasłom, "Blank" obfituje w dobrą zabawę.
Kiedy już wyłania nam się zwycięzca, może on dodać kolejną zasadę gry, bądź Kartę Efektu do kart. Jak to zrobić?

W egzemplarzu mamy 38 Kart Zasad, z czego 24 karty są puste. Te możemy uzupełnić. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, w instrukcji znajdziemy porady dotyczące tworzenia kart. Zaś z 72 Kart Gry, 36 jest pustych, na których możemy tworzyć Efekty. Nasze autorskie pomysły mogą stworzyć świetną, unikalną grę, a chęć dopisania kolejnej zasady zachęca nas do rozgrywania kolejnych tur.

Dzięki temu, że "Blank" jest niezwykłą karcianką, z dodatkowymi Efektami i Zasadami, nabiera kolorów. Jej losowość jest duża, ze względu na tasowanie kart i i dobieranie ich ze stosów. Dlatego każda rozgrywka będzie zupełnie inna, a każda kolejna wzbogacona o nową Zasadę.

Jak wspominałam na samym początku, dopuszczalny wiek to 6+, a największa ilość graczy to 6, co sprawia, że gra jest przystępna zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla znajomych na imprezie, czy wyjeździe. Słowem: "Blank" sprawdzi się dla każdego.

Z czystym sumieniem mogę polecić grę jako szybką, łatwą, przyjemną odskocznię i dobrą, oprawioną w humor zabawę.

Za egzemplarz dziękujemy wydawnictwu Rebel.

Obrazek

KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 27 maja 2019, 06:18 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka